🔸 Cynamon
Cynamon jest jedną z najbardziej znanych przypraw, którą często wykorzystuje się do przygotowywania nie tylko słodkich, ale i wytrawnych potraw. Biologicznie aktywne związki zawarte w cynamonie mają działanie antyoksydacyjne i przeciwbakteryjne, dlatego nawet niewielka jego ilość może mieć pozytywny wpływ na organizm.
🔸 Kurkuma
Kurkuma należy do rodziny imbirowatych i jest ważnym składnikiem wielu potraw indyjskich, ale można ją dodawać również do potraw z innych kuchni. Trudno wymienić wszystkie korzyści zdrowotne kurkumy – zawarty w niej związek aktywny, kurkumina, ma silne właściwości przeciwzapalne, a nawet przeciwnowotworowe.
🔸 Imbir
Imbir można spożywać zarówno w postaci świeżego kłącza, jak i suszonej i zmielonej przyprawy – w obu przypadkach przynosi on wiele korzyści zdrowotnych. Zawiera fitoskładniki, które działają jako przeciwutleniacze, a także mają właściwości przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i przeciwbólowe.
🔸 Nasiona kopru włoskiego
Nasiona kopru włoskiego mają aromat i smak przypominający lukrecję lub anyż – można je jeść na surowo lub wykorzystywać w kuchni. Zawiera związek aktywny anetol, który nadaje koperowi włoskiemu jego aromat i smak, a ponadto ma znaczące korzyści zdrowotne.
🔸 Papryka
Papryka jest bardzo często wykorzystywana w kuchni i najczęściej występuje w trzech odmianach: słodkiej, ostrej i wędzonej. Każdy rodzaj może być bardzo pożytecznym dodatkiem do diety.