- Toast. Tosty są łatwiejsze do strawienia niż chleb, ponieważ proces prażenia rozkłada część węglowodanów.
Jednakże tosty mogą pomóc w łagodzeniu nudności i zgagi, a cienkie kromki zwykłego białego tostu bez masła mogą okazać się najlepszym rozwiązaniem w przypadku, gdy układ trawienny nie reaguje dobrze na pokarmy bogate w błonnik.
- Biały ryż jest znacznie łatwiejszy do strawienia, ale należy go spożywać bez oleju i innych źródeł tłuszczu, które utrudniają trawienie.
- Banany. Większość ludzi dobrze trawi te owoce, ale warto wiedzieć, że im dojrzalszy banan, tym więcej węglowodanów zamienia się w cukier. Ponadto bananów nie powinny jeść osoby z zespołem jelita drażliwego, ponieważ mogą u nich wywołać nieprzyjemne objawy, takie jak wzdęcia i skurcze.
- Przecier jabłkowy.
Owoce są składnikiem zdrowej diety, bogatym w składniki odżywcze i przeciwutleniacze. Jednakże błonnik zawarty w owocach może u wielu osób powodować problemy trawienne.
Mus jabłkowy jest łatwiejszy do strawienia niż surowe jabłka, a ponadto zawiera dobroczynną pektynę, która może pomóc na przykład w przypadku niektórych rodzajów biegunki.
- Jajka. Jajka na twardo i omlety o obniżonej zawartości tłuszczu mogą jeść nawet osoby powracające do zdrowia po infekcjach żołądka. Jednocześnie należy zadbać o odpowiednie ugotowanie jaj, gdyż spożywanie surowych jaj niesie ze sobą ryzyko zatrucia salmonellą.
- Łosoś. Łosoś pieczony bez dodatku tłuszczu czy oleju to danie bardzo łatwostrawne.
- Żelatyna. Żelatyna nie zawiera błonnika ani oleju i jest łatwo strawna. W szpitalach po operacjach często podaje się desery żelatynowe: spożywanie tego produktu pomaga pacjentom poradzić sobie z odwodnieniem, a słodzona żelatyna dostarcza im energii.